message-sheida-nabavi

شیدا نبوی با عبدالله پنجه‌شاهی و ادنا ثابت در سازمان آشنا بوده است. بنابراین از او در این خصوص پرسیدم. متاسفانه او چیزی بیاد ندارد.

تبادل ایمیل با شیدا نبوی
درباره عبدالله پنجه‌شاهی و ادنا ثابت

بر پایه دانسته‌های من (محسن صیرفی نژاد) خانم شیدا نبوی با عبدالله پنجه‌شاهی و ادنا ثابت در سازمان آشنا بوده است. لازم بود که از اطلاعات او هم برای نوشتن کتاب مربوط به عبدالله استفاده می‌کردم. بنابراین از طریق وبگاه سازمان «اتحاد فدائیان خلق ایران» با او ارتباط گرفتم. در زیر متن چند ایمیل پیرامون این ارتباط قرار دارد.

ایمیل خانم شیدا نبوی:

تاریخ: ۲۳ ژولای ۲۰۱۹

گرامی آقای محسن صیرفی نژاد،

با سلام و احترام، ایمیل شما را از طریق دوستان اتحاد فدایی دریافت کردم. نوشته‌اید که در مورد عبدالله پنجه‌شاهی می‌خواهید مطلبی بنویسید. متأسفانه من اطلاعاتی غیر از آنچه تا بحال گفته شده است ندارم. به هرحال آدرس ایمیل مرا به این طریق دارید. خوشحال می شوم اگر بتوانم کمکی باشم.

موفق باشید.

با احترام و دوستی،

شیدا نبوی

موضوع: زندگی عبدالله پنجه‌شاهی در سازمان
پاسخ دهنده: محسن صیرفی نژاد

تازیخ: ۲۹ ژولای ۲۰۲۱

با سلام،

از پاسخ تان متشکرم.

از دوستان اتخاد فداپیان هم که پیام مرا به شما فرستادند، تشکر می‌کنم.

۱شما ،عبدالله، غزال آیتی، خراطپور«بهرام»،دقیق همدانی، مسعود پرورش و من[محسن صیرفی] در زمستان و پاییز ۱۳۵۴ در یک تیم سازمان بودیم.

۲من می‌خواهم مطلبی درباره عبدالله و سرنوشت او در سازمان بنویسیم. می‌خواهم شخصیت عبدالله را از دید دوستان او معرفی کنم. از دوستان خواسته‌ام که خاطره خود را از او برایم بنویسند. اگر شما هم دوست دارید، خاطره خود را از او برایم بنویسید. عین مطلب شما را منتشر می‌کنم.

۳اگر شما قبلا درباره عبدالله چیزی نوشته‌اید، لطفا آدرس نوشته خود در اینترنت یا نام کتاب خود را برایم بنویسید.

با تشکر،

محسن صیرفی نژاد

پاسخ خانم نبوی به ایمیل:

تاریخ: ۱۰ آگوست (اوت) ۲۰۱۹

گرامی آقای محسن صیرفی نژاد،

ایمیل شما خاطرات قدیمی را بیش از همیشه برای من زنده کرد و نیز یاد و چهرۀ همۀ آن رفتگان عزیز را. البته متأسفانه، شاید غبار زمان است که برخی خاطرات و یادها را کمرنگ و یا بیرنگمی کند و یا اصولاً ما را به اشتباه می‌اندازد. نوشته‌اید که شما با نام سازمانی داوود (در ایمیل قبلی) با آیتی و دقیق همدانی و خراط پور و من و عبدالله در آن خانه بوده‌اید، در پائیز و زمستان 54. در آن خانه و در آن تیم، داوود بود، درست است، ولی او از نامهای معروف و شناخته شده ای بود که در سال 67 اعدام شد. عبدالله اصلاًدر آن خانه و در آن تیم نبود. مضافاً به این که تا آنجا که فکر می‌کنم و به یاد میآورم، هیچ تیمی از سازمان فدایی، در هیچ خانه ای، مدت شش ماه یعنی دو فصل پائیز و زمستان، که شما ذکر کرده‌اید، پایدار نبود. آن تیم هم خیلی زود مجبور به تخلیه خانه شد وترکیب تیم عوض شد.

کاش شما، اولاً کمی بیشتر دربارۀ خودتان می‌نوشتید که کمک کند تا بتوانم شما را به یاد آورم. من یک داوود می شناختم و او در کاروان رفتگان 67 است. کاش می‌نوشتید که خاطرات مربوط به عبدالله را در کجا می‌خواهید چاپ کنید. و کاش می‌نوشتید که آیا با دوستان دیگری هم تماس گرفته اید یا نه، با آنها که مدتهای طولانیتری با عبدالله بوده‌اند.

من بطور مشخص مطلب یا کتابی در بارۀ عبدالله ننوشته‌ام.

موفق باشی

شیدا نبوی

پاسخ دهنده: محسن صیرفی نژاد«داوود»
موضوع: زندگی با عبدالله در سازمان و خانه تیمی مشترکمان

تاریخ: ۱۰ آگوست (اوت) ۲۰۱۹

سلام خانم نبوی،
امیدوارم که خوب، خوش و سالم باشید.

من در سال ۱۳۶۷ اعدام نشدم. اما نام من هم جزو اعدامیان سال ۱۳۶۷ قرار دارد.

این تیم در پاییز ۱۳۵۴ تشکیل شد و با ضربه تبریز این تیم شکسته شد. دلیل آن این بود که مصطفی دقیق همدانی و مسعود پرورش قبلا در این تیم بودند. شما ابتدا به این تیم آمدید و در آن چشم بسته بودید. بعد به جای دیگر منتقل شدید و گمان می کنم که دوباره به این تیم برگشتید.

من نگفتم که این تیم ۶ ماه دوام آورد. نوشته‌ام که در پاییز تشکیل شد و در زمستان شکسته شد. زمان دقیق تشکیل آن را بیاد ندارم اما زمان شکسته شدن آن بعدا از ضربه تبریز بود.

عبدالله در همین تیم و مسؤل نظامی آن بود. او موفق شد که گواهی نامه رانندگی را هم در این تیم جعل کند.

این‌ها را نوشتم که شاید شما آن وقایع را بیشتر بیاد بیاورید. دوست دارم که تنها وقایع آن زمان از دید من نباشد و دیگران هم از دید خودشان آن وقایع را بنویسند. بله سعی کرده‌ام که با دوستان دیگری که با عبدالله بوده‌اند، هم تماس بگیرم.

هنوز تصمیم نگرفته‌ام که کتابم را کجا چاپ کنم. اما ابتدا بصورت دیجیتال منتشر می‌شود.

با تشکر،
محسن صیرفی نژاد

متأسفانه جوابی از شیدا نبوی برای ایمیل ۱۰ آگوست (اوت) ۲۰۱۹ دریافت نکردم.

فرستنده: محسن صیرفی نژاد«داوود»
موضوع: زندگی با ادنا ثابت در سازمان

تاریخ: سه شنبه ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹

با سلام و آرزوی روزی خوش برایتان،
همانطور که قبلا برایتان نوشته بودم، دارم مطالبی درباره زنده یاد عبدالله پنجه شاهی«حیدر» می‌نویسم. همانطور که احتمالا می‌دانید، «حیدر» در خانه تیمی خود در اصفهان با ادنا ثابت«پری» زندگی می‌کرد. اکنون در حال نوشتن مطالبی درباره «پری» هستم.

گویا شما هم مدتی در خانه تیمی دیگری با «پری» زندگی کرده‌اید. می‌خواهم بدانم که آیا از زندگی با «پری» چیزی بیاد دارید؟ اگر چنین است، دوست دارم که تجربه خود با «پری» را برایم بگویید یا بنویسید.

همانطور که می‌دانید، «حیدر» و «ادنا» در سازمان متهم به داشتن روابط عاشقانه جنسی شدند و «حیدر» نیز به این اتهام اعدام شد.

منتظر جواب شما هستم.

محسن صیرفی نژاد «داوود»

متأسفانه پاسخی از شیدا نبوی برای ایمیل ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹ خود دریافت نکردم.